Publikacja „Zdrowie Publiczne 3.0” to wnioski oraz rekomendacje płynące z obserwacji sytuacji zdrowia publicznego w trakcie pandemii, w ujęciu globalnym, skonfrontowane z istniejącym paradygmatem zdrowia publicznego (zastosowanie globalnej perspektywy pozwoliło na zminimalizowanie ilości informacji poświęconych Polsce, jednakże dla autorów stanowiła ona stały punkt odniesienia).
Continue readingUSA – ogólnokrajowa ankieta wśród pracowników pierwszej linii opieki zdrowotnej wykazała strach i niebezpieczne warunki pracy
Sytuacja Pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc w dobie pandemii COVID-19
Dotychczasowy wpływ pandemii na pacjentów z POChP w Polsce nie został oceniony. Prawdopodobnie część z nich w przypadku zaostrzeń unikała hospitalizacji w obawie przed zachorowaniem na COVID-19. Ograniczono bezpośrednie wizyty i rehabilitację oddechową, co mogło znacznie pogorszyć komfort życia pacjentów. W dobie pandemii, kiedy bezpośredni kontakt z lekarzem został ograniczony, ważne jest utrzymanie wysokiej jakości teleporad i zdalnej komunikacji ze specjalistą. Należy również zwrócić szczególną uwagę na edukację pacjentów w zakresie przestrzegania zaleceń medycznych dotyczących leczenia POChP i prewencji infekcji układu oddechowego.
Continue readingKoronawirus a inne choroby
Szczególnie niebezpieczne jest używanie e-papierosów przez dzieci oraz młodzież. Nikotyna jest związkiem wysoce uzależniającym a układ nerwowy rozwija się do około 25 roku życia. Wystawienie młodych osób na jej działanie może mieć poważne konsekwencję w postaci długotrwałych niszczących efektów wpływających na rozwój mózgu i wysokiego ryzyka wystąpienia nałogu tytoniowego.
Continue readingCierpisz na choroby klatki piersiowej – napisz do nas.
Interwencyjnie pomagamy pacjentom cierpiącym na choroby klatki piersiowej z województwa podlaskiego.
Continue reading