Skip to content

strefa MEDYKA

instytutu FundacjI Thorax

ARTYKUŁY - WYDARZENIA- OPINIE

Mamy dla Ciebie wiele cennych artykułów i informacji

Twoja strefa informacji

Publikacja Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego “Zdrowie publiczne 3.0”
Publikacja „Zdrowie Publiczne 3.0” to wnioski oraz rekomendacje płynące z obserwacji sytuacji zdrowia publicznego w trakcie pandemii, w ujęciu globalnym, skonfrontowane z istniejącym paradygmatem zdrowia publicznego (zastosowanie globalnej perspektywy pozwoliło na zminimalizowanie ilości informacji poświęconych Polsce, jednakże dla autorów stanowiła ona stały punkt odniesienia).
Czytaj dalej
ONCOweek 2021 – III Podlaski Tydzień Profilaktyki i Leczenia Chorób Nowotworowych
https://oncoweek.pl/
Czytaj dalej
Szanowni Państwo, trwa anonimowe badanie “Ocena oczekiwań, potrzeb szkoleniowych, wsparcia pracowników medycznych w celu poprawy jakości, bezpieczeństwa i warunków pracy w trakcie pandemii COVID-19”
PRACOWNIKU OCHRONY ZDROWIA WYPOWIEDZ SIĘ! Trwa badanie ankietowe “Bezpieczeństwo w miejscu pracy w dobie pandemii COVID-19”
Czytaj dalej
COVID-19, a wielodyscyplinarna opieka nad chorymi na raka płuca: przegląd i komentarz oparty na dowodach (j.angielski)
COVID-19 and the multidisciplinary care of patients with lung cancer: an evidence-based review and commentary. British Journal of Cancer https://doi.org/10.1038/s41416-021-01361-6 Na całym świecie rak płuc jest poważnym obciążeniem chorobowym. Wskaźniki przeżycia pozostają niskie, a wczesna diagnoza ma kluczowe znaczenie.
Czytaj dalej
Trwa anonimowe badanie ankietowe “Ocena warunków pracy i kondycji zdrowotnej pracowników medycznych w czasie pandemii COVID-19, porównanie za okres II połowy 2020 roku vs I połowy 2021 roku”
PRACOWNIKU OCHRONY ZDROWIA WYPOWIEDZ SIĘ! Trwa badanie ankietowe "Ocena warunków pracy i kondycji zdrowotnej pracowników medycznych w czasie pandemii COVID-19, porównanie za okres II połowy 2020 roku vs I połowy 2021 roku”
Czytaj dalej
USA – ogólnokrajowa ankieta wśród pracowników pierwszej linii opieki zdrowotnej wykazała strach i niebezpieczne warunki pracy
„Ta ankieta daje głos amerykańskim pracownikom służby zdrowia, którzy byli na pierwszej linii frontu COVID-19” – powiedział David Michaels, profesor ochrony środowiska i zdrowia w pracy na George Washington University
Czytaj dalej
Szanowni Państwo, trwa anonimowe badanie ”Ocena zjawiska wypalenia zawodowego pracowników medycznych po roku pracy w warunkach stanu pandemii COVID-19”
PRACOWNIKU OCHRONY ZDROWIA WYPOWIEDZ SIĘ! Trwa badanie ankietowe ”Ocena zjawiska wypalenia zawodowego pracowników medycznych po roku pracy w warunkach stanu pandemii COVID-19”
Czytaj dalej
Szanowni Państwo, trwa anonimowe badanie “Ocena zmian postaw społecznych wobec pracowników służby zdrowia w trakcie pandemii COVID-19”
PRACOWNIKU OCHRONY ZDROWIA WYPOWIEDZ SIĘ! Trwa badanie ankietowe “Ocena zmian postaw społecznych wobec pracowników służby zdrowia w trakcie pandemii COVID-19”
Czytaj dalej
Szanowni Państwo, trwa anonimowe badanie ”Ocena organizacji pracy i zarządzania placówką medyczną w czasie trwania pandemii COVID-19”
PRACOWNIKU OCHRONY ZDROWIA WYPOWIEDZ SIĘ! Trwa badanie ankietowe ”Ocena organizacji pracy i zarządzania placówką medyczną w czasie trwania pandemii COVID-19”
Czytaj dalej
Stres powszechne zjawisko wśród pracowników ochrony zdrowia
ZOBACZ MATERIAŁ dr hab. n.med. Anna Mosiołek Klinika Psychiatryczna Warszawski Uniwersytet Medyczny Instytut Psychologii UKSW
Czytaj dalej
Certyficate of Examination Partner
Vocational Competence Certification Fundacja VCC przeprowadziła kontrolę i walidację zewnętrzną Fundacji Thorax pod względem jakości prowadzonych działań edukacyjnych. Wydano certyfikat potwierdzający uzyskanie kwalifikacji VCC. Certyfikację przeprowadzono w ramach realizacji projektu
Czytaj dalej
Certyficate of Academy of Education
Vocational Competence Certification Fundacja VCC przeprowadziła kontrolę i walidację zewnętrzną Fundacji Thorax pod względem jakości pracy organizacji oraz standardów jakościowych prowadzonych działań edukacyjnych. Wydano certyfikat potwierdzający uzyskanie kwalifikacji VCC. Certyfikację
Czytaj dalej
ANONIMOWE BADANIE ANKIETOWE
Trwa badanie ankietowe “Ocena warunków pracy i kondycji zdrowotnej pracowników medycznych w czasie pandemii COVID 19, porównanie za okres I półrocza 2020 roku vs II półrocza 2020 roku” - zapraszamy do udziału w anonimowym badaniu pracowników ochrony zdrowia.
Czytaj dalej
Sytuacja Pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc w dobie pandemii COVID-19
Dotychczasowy wpływ pandemii na pacjentów z POChP w Polsce nie został oceniony. Prawdopodobnie część z nich w przypadku zaostrzeń unikała hospitalizacji w obawie przed zachorowaniem na COVID-19. Ograniczono bezpośrednie wizyty i rehabilitację oddechową, co mogło znacznie pogorszyć komfort życia pacjentów. W dobie pandemii, kiedy bezpośredni kontakt z lekarzem został ograniczony, ważne jest utrzymanie wysokiej jakości teleporad i zdalnej komunikacji ze specjalistą. Należy również zwrócić szczególną uwagę na edukację pacjentów w zakresie przestrzegania zaleceń medycznych dotyczących leczenia POChP i prewencji infekcji układu oddechowego.
Czytaj dalej
Z powodu pandemii COVID-19, nowotwory będą wykrywane w późniejszym stadium rozwoju
Pandemia COVID-19 utrudniła wykrywanie i leczenie chorób onkologicznych. W efekcie wielu chorych w naszym kraju zostanie później zdiagnozowanych i będzie wymagać bardziej zaawansowanego leczenia i intensywnej opieki – alarmują autorzy raportu „Rozwój terapii lekowych w leczeniu chorych na nowotwory”.
Czytaj dalej
Pacjent w badaniach klinicznych – Projekt Agencji Badań Medycznych
Projekt pod nazwą Pacjent w badaniach klinicznych powstał w 2018 r. dzięki pomysłowi Fundacji Urszuli Jaworskiej przy koordynacji Polskiego Funduszu Rozwoju oraz współpracy i wsparciu wielu osób i instytucji w tym organizacji pozarządowych, jak również sektora publicznego i prywatnego. Projekt został zainaugurowany 14 listopada 2018 r. podczas konferencji prasowej Ministerstwa Zdrowia. Wówczas to ruszyła kampania informacyjna, która do popularyzacji tematyki badań klinicznych posługiwała się stroną internetową www.pacjentwbadaniach.pl.
Czytaj dalej
Rak płuca i aktualna sytuacja Pacjentów w polskiej rzeczywistości. Najnowszy raport opublikowany w Journal of Thoracic Oncology.
W Polsce, podobnie jak w innych krajach europejskich, popularność palenia tytoniu zaczęła rosnąć na początku XX wieku i osiągnęła swój szczyt we wczesnych latach 90-tych. Od tego czasu zachorowalność na raka płuca u mężczyzn w Polsce uległa zmniejszeniu. Pomimo przewidywanego dalszego spadku wskaźników zachorowalności, bezwzględna liczba przypadków raka płuc u mężczyzn w Polsce będzie nadal rosnąć, a ten przewidywany wzrost wynika ze zmian demograficznych, głównie ze starzenia się społeczeństwa.
Czytaj dalej
Życie z astmą – to normalne!
Najlepszym sposobem radzenia sobie z astmą jest unikanie czynników wyzwalających, przyjmowanie leków zapobiegających objawom i przygotowanie się do leczenia napadów astmy. Wiele osób prowadzi normalne życie z astmą, jeśli choroba ta jest właściwie prowadzona. Z dobrym planem leczenia i zaleceniami otrzymanymi od lekarza możesz nadal wykonywać swoje ulubione aktywności.
Czytaj dalej
Wyniki retrospektywnej analizy zakażeń COVID-19 u pacjentów onkologicznych w Wuhan: szczegółowa charakterystyka przypadków o ciężkim przebiegu infekcji
Zespół badawczy złożony z klinicystów pracujących w trzech szpitalach w Wuhan (Chiny), kierowany przez dr Min Zhou z Oddziału Medycyny Oddechowej i Opieki Krytycznej w Szpitalu Tongji, przeprowadził retrospektywną analizę przypadków klinicznych 28 pacjentów onkologicznych zakażonych COVID-19. Szczególną uwagę poświęcono ocenie czynników ryzyka związanych z przyjęciem na Oddział Intensywnej Terapii, stosowaniem wentylacji mechanicznej lub zgonem.
Czytaj dalej
Koronawirus a inne choroby
Szczególnie niebezpieczne jest używanie e-papierosów przez dzieci oraz młodzież. Nikotyna jest związkiem wysoce uzależniającym a układ nerwowy rozwija się do około 25 roku życia. Wystawienie młodych osób na jej działanie może mieć poważne konsekwencję w postaci długotrwałych niszczących efektów wpływających na rozwój mózgu i wysokiego ryzyka wystąpienia nałogu tytoniowego.
Czytaj dalej
Stanowisko PTOK ws COVID-19
Do powszechnej wiedzy należy już fakt, że populacją najbardziej narażoną na powikłania i śmierć w wyniku zarażenia SARS-CoV-2 są osoby w podeszłym wieku z chorobami współistniejącymi [1]. Ponieważ większość (> 60%) przypadków nowotworów rozpoznaje się po 65 roku życia, a w Polsce obecnie żyje około miliona osób z rozpoznaniem choroby nowotworowej (w tym duża grupa jest w trakcie aktywnego leczenia), nie ulega wątpliwości, że jest to populacja szczególnego ryzyka.
Czytaj dalej
Czy można się szczepić w chorobie nowotworowej?
Choroba nowotworowa jest jednym ze wskazań do regularnych szczepień na choroby zakaźne. Chemio- czy radioterapia nie są przeciwwskazaniami do poddania się szczepieniom, a ewentualna choroba opóźnia leczenie przeciwnowotworowe.
Czytaj dalej
Cierpisz na choroby klatki piersiowej – napisz do nas.
Interwencyjnie pomagamy pacjentom cierpiącym na choroby klatki piersiowej z województwa podlaskiego.
Czytaj dalej
Projekt “Jestem Sobą, Nie palę”
Zapraszamy nauczycieli i rodziców do współpracy i konsultacji.
Czytaj dalej
Wolontariat otwarty
Serdecznie zapraszamy wszystkie aktywne osoby zainteresowane współpracą z Fundacją Thorax, do udziale w wolontariacie.
Czytaj dalej

Skill to Heal

Knowledge Makes
All the Difference

Curabitur non nulla amet nisl tempus convallis quis ac lectus donec rutrum congue leo eget malesuada sed porttitor lectus nibh nulla quis lorem ut libero malesuada feugiat suada sed porttitor lectus nibh nulla quis lorem ut libero males titor lectus nibh nulla quitom.