Publikacja Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego “Zdrowie publiczne 3.0”

Publikacja „Zdrowie Publiczne 3.0” to wnioski oraz rekomendacje płynące z obserwacji sytuacji zdrowia publicznego w trakcie pandemii, w ujęciu globalnym, skonfrontowane z istniejącym paradygmatem zdrowia publicznego (zastosowanie globalnej perspektywy pozwoliło na zminimalizowanie ilości informacji poświęconych Polsce, jednakże dla autorów stanowiła ona stały punkt odniesienia).

Continue reading

USA – ogólnokrajowa ankieta wśród pracowników pierwszej linii opieki zdrowotnej wykazała strach i niebezpieczne warunki pracy

„Ta ankieta daje głos amerykańskim pracownikom służby zdrowia, którzy byli na pierwszej linii frontu COVID-19” – powiedział David Michaels, profesor ochrony środowiska i zdrowia w pracy na George Washington University i były administrator Administracji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy. . „Pracownicy opieki zdrowotnej mają cenną wiedzę z pierwszej ręki na temat tej pandemii, a ten raport zawiera zalecenia, które mogą pomóc w utrzymaniu stałego kursu USA teraz i w przyszłości”, więcej…

Raport z badania

Rak płuca i aktualna sytuacja Pacjentów w polskiej rzeczywistości. Najnowszy raport opublikowany w Journal of Thoracic Oncology.

W Polsce, podobnie jak w innych krajach europejskich, popularność palenia tytoniu zaczęła rosnąć na początku XX wieku i osiągnęła swój szczyt we wczesnych latach 90-tych. Od tego czasu zachorowalność na raka płuca u mężczyzn w Polsce uległa zmniejszeniu. Pomimo przewidywanego dalszego spadku wskaźników zachorowalności, bezwzględna liczba przypadków raka płuc u mężczyzn w Polsce będzie nadal rosnąć, a ten przewidywany wzrost wynika ze zmian demograficznych, głównie ze starzenia się społeczeństwa.

Continue reading

Wyniki retrospektywnej analizy zakażeń COVID-19 u pacjentów onkologicznych w Wuhan: szczegółowa charakterystyka przypadków o ciężkim przebiegu infekcji

Zespół badawczy złożony z klinicystów pracujących w trzech szpitalach w Wuhan (Chiny), kierowany przez dr Min Zhou z Oddziału Medycyny Oddechowej i Opieki Krytycznej w Szpitalu Tongji, przeprowadził retrospektywną analizę przypadków klinicznych 28 pacjentów onkologicznych zakażonych COVID-19. Szczególną uwagę poświęcono ocenie czynników ryzyka związanych z przyjęciem na Oddział Intensywnej Terapii, stosowaniem wentylacji mechanicznej lub zgonem.

Continue reading

Koronawirus a inne choroby

Szczególnie niebezpieczne jest używanie e-papierosów przez dzieci oraz młodzież. Nikotyna jest związkiem wysoce uzależniającym a układ nerwowy rozwija się do około 25 roku życia. Wystawienie młodych osób na jej działanie może mieć poważne konsekwencję w postaci długotrwałych niszczących efektów wpływających na rozwój mózgu i wysokiego ryzyka wystąpienia nałogu tytoniowego.

Continue reading

Stanowisko PTOK ws COVID-19

Do powszechnej wiedzy należy już fakt, że populacją najbardziej narażoną na powikłania i śmierć w wyniku zarażenia SARS-CoV-2 są osoby w podeszłym wieku z chorobami współistniejącymi [1]. Ponieważ większość (> 60%) przypadków nowotworów rozpoznaje się po 65 roku życia, a w Polsce obecnie żyje około miliona osób z rozpoznaniem choroby nowotworowej (w tym duża grupa jest w trakcie aktywnego leczenia), nie ulega wątpliwości, że jest to populacja szczególnego ryzyka.

Continue reading